ПРОФЕСІЙНА ОСВІТА УПРАВЛІНСЬКИХ КАДРІВ: ПРОБЛЕМИ, ДОСЛІДЖЕННЯ, ДОСВІД
Збірка до Ювілею-20.pdf
Adobe Acrobat Document 1.4 MB
Перелік нормативно-правових актів з питань впровадження електронного документообігу
Роздатковий Електронний документообіг.pd
Adobe Acrobat Document 245.8 KB
ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИК-ДОВІДНИК ГУЦУЛЬСЬКИХ ГОВІРОК
Шкрумеляк М.С._Словник говірок_2016 .pdf
Adobe Acrobat Document 1.4 MB

Контактна інформація:

Телефони:

директор центру

(0342)55-18-59

навчально-методичний відділ

 (тел. факс)

(0342)77-57-09

бухгалтерія  

(0342)75-14-11 

  Адреса:

Україна

м. Івано-Франківськ,

вул. Незалежності 46,

індекс: 76018

e-mail: cppk@if.gov.ua 

ifocppk@gmail.com

Побажання щодо роботи сайту прохання надсилати

на поштову адресу:

taras555@ukr.net

 

Створено методистом

навчально-методичного відділу центру

Павлишин Т. З.

 

https://www.facebook.com/TarasPavlushun

Пропонуємо віртуальну виставку "УКРАЇНЦІ-НАЦІЯ ГЕРОЇВ"

З метою виховати повагу до українських захисників, до історичного минулого своєї держави, формувати почуття патріотизму, толерантності, національної свідомості у переддень історичної традиції вшанування українських воїнів на Покрову Пресвятої Богородиці (14 жовтня) підготовлена віртуальна книжкова виставка «Українці – нація героїв». На виставці представлені книги про життя і трагедію воїнів Української повстанської армії (УПА), відданих ідеї державності українських патріотів, про справжніх Героїв України.

Українська повстанська армія – військово-політична формація українського визвольного руху. Заснована в кінці 1942 року, діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована в збройне підпілля, діяльність якого припинилася в середині 1950 року. Стратегічною метою діяльності УПА було відновлення української державності, відповідно боротьба розгорталася проти всіх держав, що намагалися завадити цьому. 

УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ. УПА

Лебедь Микола. УПА. Українська Повстанська Армія. ЇЇ ґенеза, ріст і дії у визвольній боротьбі українського народу за українську самостійну соборну державу / Микола Лебедь. – I ч. – Німецька окупація України. – Івано-Франківськ: Нова Зоря,2012.– 160с.+32с.іл.

 

Перед вами перша частина писаної хроніки Української Повстанської Армії. Це не сенсаційний твір, не модерний роман. З хроніки говоритиме важка, правдива й геройська дійсність останніх років  визвольних змагань України. Хроніку УПА творили борці й герої, українські революціонери-самостійники і ввесь український народ.

Видання розкриває правду про Україну, розкриває геройську сторінку нашого недавнього минулого. Вірно і об’єктивно подаючи факти, дати, документи, фотознімки відтворює той процес, що проходив в Україні, впродовж останніх бурхливих років визвольної боротьби. Автор хроніки помітна політична постать в українському житті, один з провідних членів Організації Українських Націоналістів, революційний діяч і невтомний організатор визвольно-революційного руху в Україні. Свою книгу Микола Лебедь присвячує  «Борцям за Українську Самостійну Соборну Державу минулого, теперішнього й майбутнього».

В   РЯДАХ   УПА

В рядах УПА: збірка споминів колишніх вояків УПА з терену Лемківщини й Перемищини /за ред. Миколи Дупляка. – Нью-Йорк:Тов-во Вояків УПА в США і Канаді, 1999. – 604с.

 

У рядах Української Повстанської Армії боролись юнаки і юначки в різні періоди нашої історії. Читаючи книгу колишніх вояків УПА маєш таке враження, що вони ніколи не переставали боротися за вільну Україну, колись воювали зі зброєю в руках, потім захищали добре ім’я України у різних країнах свого поселення  на Заході, а тепер залишають своїм сучасникам і нащадкам особисті спогади з боротьби в рядах Української Повстанської Армії. Книга «В рядах УПА» є свідченням багатьох справжніх людей, а не вигаданих письменником героїв. Тому вони стають важливим свідоцтвом нашої історії, живою картиною боротьби Української Повстанської Армії на Закерзонні. Публікація спогадів ветеранів збройної боротьби в рядах УПА залишає по собі не лише чергову цінну пам’ятку, але й добрий приклад і важливу науку молодшим поколінням, що з міцнішим ворогом не тільки треба але й можна боротися і перемагати, а від нашої волі залежить дальша доля Українського Народу та нашої Батьківщини. 

Близнюк В. Ми рвали кайдани / В. Близнюк. – Косів: «Писаний Камінь», 2000. – 192с.

 

Завдяки кропіткій праці краєзнавця, автора цієї книжки, маємо можливість ознайомитися з героїчною боротьбою членів ОУН-УПА на Гуцульщині. Його славними земляками із Старих Кут, які загинули в боях за Україну або були репресовані. Щоб не пропали в забуття героїчні подвиги земляків, він скрупульозно збирає матеріали про націоналістичне підпілля. На цю тему опублікував більше 50 статей в районних часописах, в газетах «За незалежність», «Шлях перемоги». У 1994 році Василь Близнюк видав книжку «Ми сталі волі на сторожі» – своєрідну хроніку визвольної боротьби ОУН-УПА із німецькими та більшовицькими окупантами. В 1997 році – другу книгу «Слідами забутої бувальщини», в якій викриває ворогів України, стрибків, тих, хто покинули УПА. «Ми рвали кайдани» – це третя книга автора, в ній  на основі спогадів очевидців, архівів Служби Безпеки по Івано-Франківській області висвітлює героїчну боротьбу членів ОУН-УПА, які діяли на Гуцульщині, зокрема діяльність боївок «Кучерявого» (Петра Танасійчука), «Заведії» (Василя Небейсічука), «Білогруда» (Івана Манчука), «Грома» (Михайла Михлюка) та інших. Книга ілюстрована багатьма рідкісними фотографіями героїв визвольної боротьби: героїв УПА, підпільників. Видання має велике пізнавальне значення в справі виховання молоді на героїчних традиціях, розкриває велику любов до України, до рідного краю.

 

Бурнашов Геннадій. Полководець УПА / Геннадій Бурнашов. – вид. перероб., доп. – Івано-Франківськ: ЛІК,1999. – 304с.

 

Автор книги Геннадій Бурнашов – росіянин, який народився в Казахстані, а десятирічним хлопчиком його привезли на Прикарпаття. Він пізнав істинну історію ОУН-УПА, глибоко вник в дух того часу, вивчив відповідні матеріали та осмислив розповіді учасників і свідків тих героїчно-драматичних подій, що сколихнули його душу, запалили думки, спонукали до вироблення об’єктивної оцінки складного періоду в історичній долі галицького краю, України в цілому. Герой книги – Головнокомандуючий Української Повстанської Армії, генерал-хорунжий Роман Шухевич. Автор першим в український літературі довів і назвав його – українським полководцем, осмислив суть повстанської боротьби, відданість українській ідеї командирів і вояків Української Повстанської Армії. Спираючись на досі ще не відомі  документи, матеріали, письменник показує зворотній бік операції чекістів із захоплення Р. Шухевича та його побратимів, розповідає про вшанування його пам’яті. Через призму власного світосприйняття допомагає пізнати суть історичного явища УПА, на конкретних прикладах переконує, її слід вважати воюючою стороною у Другій світовій війні.

Книга вийшла до 50-річчя від дня героїчної загибелі Романа Шухевича.

Андрусяк М. Брати вогню / Михайло Андрусяк. – Коломия: Вік,2004. –  896с.

 

Доволі мук, недолі і страждання, доволі ганьби, час волі настав.

Вся Україна горить вогнем повстання, всі  поспішають до повстанський лав.                                                                  Марш УПА

 

Книга «Брати вогню» – це книга про велич і трагізм Української Повстанської Армії. В трилогію «Брати вогню» ввійшли книги «Грані болю» і «Смерековий біль» та документально-художня повість «Вежі духу». Автор відійшов від характерної йому манери розповіді від першої особи, а став на позицію своєрідного спостерігача, дослідника того, що відбувається у творі. Географія зображених у книзі подій – Коломийський, Косівський, Верховинський, Городенківський райони теперішньої Івано-Франківської області, безмежні  сибірські та північні простори Росії з системою численних концентраційних таборів. Часовий діапазон – кінець тридцятих - п’ятидесяті роки минулого століття. Персонажі – підпільники Організації Українських Націоналістів, українські партизани, їхні командири від ройових до курінних. «Більшість із нас була народжена для господарювання на землі, а не для війни. Взятися за зброю нас примусив ворог», – скаже один з персонажів. І саме вони, впродовж десяти років, вели з «цим ворогом» безприкладну своїм героїзмом, масовістю, жертовністю боротьбу  за подальшу долю української нації. 

СТАНІСЛАВЩИНА: 20-ТЬ БУРЕМНИХ ЛІТ

Андрухів І. Станіславщина: двадцять буремних літ (1939-1059) / Ігор Андрухів, Анатолій Француз. – Рівне-Івано-Франківськ, 2001. – 336с.

 

У книзі на основі документальних матеріалів досліджуються «білі плями» в історії західних областей України, зокрема, Станіславської області в 1939-1959 роках. Прихід 17 вересня 1939 року на західноукраїнські землі Червоної армії ознаменував початок нового періоду в історії краю, в якому були світлі, так і чорні сторінки. В зв’язку з цим події «золотого вересня» неоднозначно трактуються як серед науковців, так і населення. Спираючись на документальні матеріали, автори роблять спробу дати суспільно-політичний та історико-правовий аналіз цих процесів. Зокрема, головна увага зосереджена на висвітленні таких елементів більшовицького геноциду, як масові репресії, примусові депортації, насильницька колективізація, голодомор 1946-1947 років, придушення збройного опору ОУН-УПА, ліквідація УГКЦ.Центром збройного опору на теренах Західної України з 1944 року і до остаточного придушення була Станіславська область, де концентрувались як значні військові сили  ОУН-УПА, так і військові відділи Червоної армії, що брала участь у ліквідації збройного підпілля.  Джерельну базу дослідження склали унікальні архівні документи та матеріали Державного архіву  Івано-Франківської області, архівів УСБУ та УМВС в Івано-Франківській області, частина з яких уперше вводиться в наукових обіг.

Книга носить історико-дослідницький характер і розрахована на широке коло читачів.

Паньків Богдан. Гіркі плоди «золотого вересня» (Злочинна діяльність комуністичного режиму на Прикарпатті у 1939-1949 рр.) /Богдан Паньків. – Івано-Франківськ,1999.– 56с.

 

Автор на основі архівних матеріалів розкриває процес насадження соціалістичного ладу і тоталітарного режиму на Прикарпатті правлячою комуністичною партією. Подані в цій книжці матеріали незаперечні, почерпнуті з перших джерел. Це стенограми і протоколи партактивів, загальних зборів районних парторганізацій і пленумів. Це плутані свідчення злочинців про скоєні ними злочини. У нарисі відтворено освітній, фаховий рівень і мораль присланих комуністів, жорстокі методи масового фізичного знищення і духовного нівечення народу, який піднявся на боротьбу за національну самостійну державу. Видання розраховано на всіх тих, кого цікавить національно-визвольна боротьба ОУН-УПА, велич і трагедія 40-х років, хто проти реанімації комуністичного лихоліття, що вирвало з життя сотні тисяч українців.

Батьківщина Бандери /автор-упорядник Тарас Федорів. – Старий Угринів :ГО «Бандерівське»,2007. –116с.

 

Минуле малої батьківщини родини Бандерів – це яскраве уособлення драматичної історії всього Прикарпатського краю, всієї України.

 Книга висвітлює життєпис Степана Бандери – національного Героя України, який став символом визвольної боротьби  XX ст. Тут ви знайдете короткий виклад бібліографічних даних Степана Бандери, розповіді про багатьох відомих особистостей, про його рідних, близьких, побратимів – патріотів своєї землі, про пам’ятні місця Старого і Середнього Угриновів, спогади його односельців, матеріали про діяльність С. Бандери на Калущині. В книзі  подана широка  бібліографія вказаної тематики, яка звичайно потребує подальшого дослідження і популяризації. Героїчне минуле  – джерело натхнення для нових звершень. Маємо знати свою непросту історію, щоб продовжити добрі справи предків, уникнути їх помилок, зберегти й передати нащадкам надбання нашої української спільноти.

Батьківщина Степана Бандери. Пам’ятні місця Старого Угринова /до 100-річчя від дня народження Степана Бандери. – Івано-Франківськ: Лілея НВ,2008. – 32с.

 

Старий Угринів Калуського району – мала батьківщина славнозвісного Провідника ОУН Степана Бандери. Бандерівський націоналістичний дух витає тут і понині. Тут зароджувався, пускав свої перші паростки і міцнів оунівський рух, який потужним землетрусом струсонув більшовицьку криваву імперію. Мешканці Старого Угринова взяли активну участь у національно-визвольній боротьбі проти окупаційних режимів. Німці замордували і розстріляли п’ятьох односельців. В лавах УПА загинуло близько 40-ка повстанців. Загоном НКВС розстріляно трьох односельців. Засуджені до каторжних робіт – 20 односельців. Вивезено до Сибіру, в Караганду та на Далекий Схід – 51 родину ( понад 200 осіб). Тут з’явилися на світ нові ідеї українського націоналізму, тут вироблялася стратегія і тактика повстанської боротьби. Національний дух, що зв’язує минулі і прийдешні покоління, втілено в численні пам’ятки історії та культури галицького села. Брошура розповідає про  меморіальний комплекс – музей Степана Бандери. На території музею періодично проходять заходи відзначення визначних дат національно-визвольної боротьби.,  музеєм започатковано видання культурно-просвітнього краєзнавчого альманаху «Бандерівський край», музей увійшов до структури Музею визвольних змагань Прикарпатського краю.

Пісні Бандерівського краю /упоряд. Т.П. Баран. – Брошнів: Вид-во «ТАЛЯ»,2005. – 104с.

 

Зродились ми великої години

З пожеж війни і полум’я вогнів.

Плекав нас біль за долю України,

Кормив нас гнів і злість на ворогів...

                            Гімн ОУН-УПА

 

Пісня – це голос душі народу, поетичний вияв його працелюбності і співучої вдачі, образне втілення його історії, моралі, мрій і прагнень. Народні пісні володіють чудовою здатністю полонити людські серця, підносити настрій, окрилювати бажання, розраджувати в горі, тамувати душевні болі. Супроводжуючи народне життя в щоденному побуті й на шляхах історії, пісня обіймала весь багатогранний світ людини. Де тільки вона не побувала, в які схованки людської душі не проникала! Все бачила, все чула, все переживала.

До збірки увійшли стрілецьки й повстанські пісні, народні й авторські, колискові й колядки. Частина їх відома читачеві, але є й такі, що прийшли до нас із сивої давнини лише сьогодні. Сподіваємось, що гортаючи сторінки цього збірника ви обов’язково знайдете пісню свого серця.

ПАМ’ЯТІ НЕСКОРЕНИХ ПАТРІОТІВ…

Бакай М.П. Підхоплені полум’ям /М.П. Бакай. – Снятин: Фірма «Прут Принт»,1997. –  128с.

 

Ми воскресали І не схилялись,

Якими були, Тими й остались.

Вмієм любити І працювати. 

 Вміємо жити, І шанувати:

 Мову і вру, Рідну оселюІ колискову

Пісню веселу. Будьмо єдині,

Будьмо незламні, Як наші предки

Горді і славні. Будьмо величні,

Як сині гори, Тоді ніхто нас Вже не поборе…

 

До книги «Підхоплені полум’ям» увійшли прозові та поетичні твори, які висвітлюють те жахіття, що мало місце в повоєнні роки в західних областях України. Придушуючи волелюбний порив галичан, сталінські душогуби вдалися до нечуваних методів геноциду. Винищували спершу молодь, яка серцем і душею тягнулась до світла, до волі і не корилась червоним зайдам – гуртувалась в повстанські загони і мужньо захищала рідну землю, батьківську оселю, Україну. Твори Миколи Бакая пронизані молитвою за Україну, за всенародну єдність, аби не повторилися Дем’янові Лази, розстріляні весни й згорілі світанки.

Савчук Василь. В ім’я Твоє: історична кіноповість /Василь Савчук . – Львів: ЛА «Піраміда», ТзОВ «Книгодрук», 1998. – 288с.

 

«…обов’язком кожного українця є підпорядкувати свої особисті справи і ціле своє життя інтересам і добру нації.»

     Степан Бандера

 

Книга «В ім’я Твоє» є перша спроба пера і сил Василя Савчука у великому жанрі . На документальній основі автор оживляє минулі роки з тернистого шляху України до волі. Це книга спогадів про самовідданих українців, патріотів, членів Організації українських націоналістів (ОУН), які активно пропагували ідеї державності України: Роман Шухевич, Степан Бандера. Василь Сидор, Іван Климів.

Книга присвячена пам’яті нескорених патріотів, відомих і безіменних, які віддали свої життя в ім’я високої ідеї, в ім’я соборної України, в ім’я волі і добра українського народу.

Марусяк Петро. А ми тую червону калину підіймемо: документальне есе / Петро Марусяк. – Галич: ТзОВ «Галицька друкарня», 1999 .–  256с.

 

Книга «А ми тую червону калину підіймемо» – це книга про становлення і боротьбу національно-патріотичних сил за Українську незалежну державу.

Автор використав багато документальних матеріалів про партійні і громадські організації державницького спрямування, які об’єдналися навколо української національної ідеї.

В книгу включено короткі відомості про активістів, членів першого осередку Української Гельсінської Спілки (УГС) на Прикарпатті. У популярній формі описані події, пов’язані з боротьбою українських патріотів, починаючи з кінця 80-х років XXст.